Jezierski Jerzy

Opublikowane przez pary w dniu

Jezierski Jerzy (30.09.1938 Brodnica – 20.09.1999 Brodnica) – nauczyciel i metodyk geografii, autor artykułów o Pojezierzu Brodnickim, twórca trasy wędrownej Kamień-Brodnica-Mały Głęboczek-Czarny Bryńsk, organizator obozów wędrownych dla młodzieży. Studiował geografię w Studium Nauczycielskim w Toruniu, ukończył geografię na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Życie zawodowe poświęcił nauczaniu geografii w brodnickich szkołach podstawowych i średnich, pełniąc jednocześnie obowiązki instruktora, a nastepnie wizytatora-metodyka tego przedmiotu. Za pracę zawodową i społeczną otrzymał m.in.: Złotą Odznakę PTSM, Złotą Odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, Złoty Krzyż Zasługi, Medal 40-lecia Polski Ludowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł po ciężkiej chorobie 20 września 1999 r. w swoim domu przy ul. Młyńskiej.

Słowa Romualda Dąbrowskiego, byłego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy, w której Jerzy Jezierski uczył najdłużej:

Pracowałem z nim przeszło 20 lat. Jurek był urodzonym geografem. W latach 70. stworzył jeden z pierwszych w województwie gabinet przedmiotowy, w którym prowadził lekcje pokazowe dla nauczycieli powiatu i województwa. Zbudował również ogród geograficzny. Kochał swój przedmiot i młodzież. Rokrocznie organizował obozy wędrowne, ucząc miłości do kraju. Nie liczył godzin pracy w szkole. Jurek był niezwykle łagodnym człowiekiem, uczynnym i życzliwym kolegą, cenionym i lubianym nauczycielem.

Larysa Jettka, kierownik sekcji szpica Związku Kynologicznego w Toruniu, koleżanka szkolna Aleksandry Jezierskiej:

Spotkanie z panem Jezierskim w 1986 r., to był mój pierwszy kontakt z hodowcą tak wysokiej klasy. Pan Jurek życzliwie dzielił sie ze mną swymi doswiadczeniami w hodowli psów, to on wprowadził mnie w tajniki kynologii, za co bedę mu zawsze bardzo wdzięczna.

Źródło: Gazeta Brodnicka, 30 września 1999 r.

Kategorie: Biogramy J-S

Skip to content