Rajkiewicz Franciszek

Opublikowane przez pary w dniu

Rajkiewicz Franciszek (01.04.1931 r. Brodnica – 04.09.2006 r. Brodnica) – harcmistrz, wieloletni wiceprezes i członek zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Brodnicy (w 1952 r. był w gronie założycieli PTTK w Brodnicy), współzałożyciel i zarządca przystani wodnej nad jeziorem Niskie Brodno, Strażnik Ochrony Przyrody, organizator spływów kajakowych, regat żeglarskich, imprez turystycznych, wyczynowy kajakarz i żeglarz, z zawodu technik dentystyczny, współzałożyciel Brodnickiej Spółdzielni Dentystycznej (1953 r.). Do ZHP wstąpił 12 kwietnia 1945 r. Należał do I Gimnazjalnej Drużyny Harcerskiej im. Klemensa Malickiego; próbował latać na szybowcach, pływał kajakiem, grał w orkiestrze harcerskiej. W 1946 r. brał udział w I Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży w Szczecinie pod hasłem „Trzymamy straż nad Odrą”. W 1986 r. był jednym ze współzałożycieli Kręgu Seniorów ZHP im. Jerzego Lendziona. Uczestniczył w zlotach seniorów ZHP w Spale, Zegrzu, Szczecinie, Gnieźnie. Posiadał złotą Jubileuszową Odznakę 80-lecia ZHP oraz honorowy tytuł SENIOR ZHP.

Jako młody człowiek pod okiem Ludwika Grzemskiego – ojca brodnickiej turystyki oraz innych pedagogów brodnickich zdobywał wiedzę na temat fauny i flory Pojezierza Brodnickiego, poznawał trasy i ścieżki. Z czasem stał się czołowym znawcą terenów, z których później utworzono Brodnicki Park Krajobrazowy. Z jego inicjatywy wiele okazów przyrodniczych uznano za pomniki przyrody.

Swoją pierwszą wielką wyprawę kajakową odbył w 1952 r. w ramach I Okręgowego Spływu Kajakowego Drwęca – Wisła – Brda. W następnych latach zajmował czołowe miejsca zarówno w kajakarstwie, jak i w żeglarstwie na szczeblu ogólnopolskim i okręgowym. Przez trzy lata, począwszy od 1962 r. wraz z ekipą brodnicką zdobywał pierwsze miejsce w spływach „O Błękitną Wstęgę Brdy”.

Za działalność w dziedzinie turystyki i przyrody Franciszek Rajkiewicz wyróżniony został srebrną i złotą odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki” oraz tytułem „Zasłużony Dla Przyrody Polskiej”. Otrzymał również odznaczenia państwowe – Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła: Jerzy Wultański, Ziemia Michałowska nr 3/2006 (243) III KW 2006; Czas Brodnicy z dn. 8 września 2006 r.; Paweł Stanny, Ziemia Michałowska nr 9-10 (297-8), październik 2014 r.

Kategorie: Biogramy J-S

Skip to content