Frąckiewicz-Blank Salomea Maria

Opublikowane przez pary w dniu

(1937-2022) Salomea Maria Frąckiewicz-Blank – nauczycielka, poetka i publicystka.
Urodziła się w Łysomicach koło Torunia. Była absolwentką Państwowego Liceum Pedagogicznego w Grudziądzu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkołach
w Cielętach i w Pokrzydowie, w późniejszym okresie także w brodnickich placówkach – w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 4. Swoją pierwszą książkę, zatytułowaną „Czego było więcej – ufności i szczęścia czy rozczarowania i smutku”,
wydała w 1993 roku.
Kolejne publikacje ukazywały się na przestrzeni lat 1994-2001, wszystkie posiadały autobiograficzny charakter (m.in. „Czar chwili”, „Meandry życia”, „Plamy na śniegu”, „Odcienie miłości”, „Radość z nutką melancholii”).
W twórczości Salomei Blank można odnaleźć wiele osobistych wspomnień i refleksji z okresu dzieciństwa, edukacji i pracy.
W jej książkach pojawiały się w znacznej ilości fotografie, pocztówki, listy, i wycinki z gazet. Zostanie zapamiętana jako znakomity pedagog i osoba cechująca się wysoką wrażliwością społeczną, szczególnie w stosunku do dzieci i młodzieży szkolnej, jak również wychowanków Domu Dziecka. 31 grudnia 2022 została pochowana na brodnickim cmentarzu parafialnym.

Źródło: Paweł Stanny, Ziemia Michałowska nr 348, luty 2023 r.

Kategorie: Biogramy A-I

Skip to content